Apel o odzyskanie gmachu

Ilustracja do artykułu 4192.jpg

Radni przegłosowali uchwałę w sprawie apelu dotyczącego zwrotu Samorządowi Województwa Śląskiego dawnego gmachu Sejmu Śląskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

Wśród propozycji rozszerzenia porządku obrad sesji Sejmiku Województwa Śląskiego znalazł się projekt uchwały dotyczący apelu skierowanego na ręce Beaty Szydło, premier rządu RP w sprawie przekazania na rzecz Samorządu Województwa Śląskiego dawnego gmachu Sejmu Śląskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

„Moment jest bardzo dobry do przyjmowania tego typu apeli. Wszak kilka dni temu braliśmy udział w uroczystościach upamiętniających 95 rocznicę powstania Sejmu Śląskiego. Budowa tego gmachu była możliwa głównie dzięki podatkom ludzi tutaj mieszkających, które wtedy jeszcze trafiały do Skarbu Śląska. I ów ład własnościowy naruszył dopiero PRL. Dekret z 6 maja 1945 roku wskazywał jako nowego właściciela tej historycznej nieruchomości Skarb Państwa. Nic nie zmieniło w tej kwestii ponowne powołanie do życia Samorządu Wojewódzkiego w 1999 r. Tylko od 2008 r. do dzisiaj za wynajęcie pomieszczeń biurowych, nie licząc sali Sejmiku, samorząd musiał zapłacić Warszawie ponad 12 mln zł” – argumentował jeden z inicjatorów uchwały Jerzy Gorzelik.

„Zwracamy się do Pani Prezes Rady Ministrów z apelem o przekazanie gmachu, wzniesionego wysiłkiem śląskich podatników i pozostającego symbolem śląskiej samorządności, Województwu Śląskiemu. Niech ten gest władz Rzeczpospolitej Polskiej będzie wyrazem szacunku dla regionalnych tradycji i dla naszej samorządowej wspólnoty” – czytamy w przyjętym przez radnych Sejmiku Województwa Śląskiego apelu.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Kancelaria Sejmiku

ul. Ligonia 46
40-037 Katowice

godziny pracy: 7:30 - 15:30

tel.: +48 (32) 20 78 273
       +48 (32) 20 78 279
e-mail: sejmik@slaskie.pl

Powrót na początek strony