Betlejemskie światło rozpaliło Śląskie

Ilustracja do artykułu 4246.jpg

Betlejemskie Światło Pokoju – uniwersalny symbol ciepła, miłości i pokoju – trafiło w ręce samorządowców

Przekazanie światła odbyło się tradycyjnie przed grudniową sesją Sejmiku Województwa Śląskiego. Harcerze i harcerki z Komendy Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego wręczyli symboliczne światełko władzom regionu, z marszałkiem województwa i wojewodą na czele, radnym, przedstawicielom służb mundurowych i duchownym trzech wyznań: biskupowi diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Marianowi Niemcowi, biskupowi pomocniczemu archidiecezji katowickiej Markowi Szkudle oraz proboszczowi kościoła prawosławnego Sergiuszowi Dziewiatowskiemu.

„W tym roku przesłanie tego światła jest dla nas szczególnie ważne, bo zbliża się stulecie niepodległości i stulecie Związku Harcerstwa Polskiego. Betlejemskie Światło Pokoju od lat trafia na nasze stoły do ludzi, którzy na nie czekają i potrafią się nim dzielić. Wierzymy, że jego płomień i w tym roku zapłonie w wielu domach w naszym regionie i będzie nam towarzyszył w trakcie świąt” – mówiła Anna Peterko, komendant Śląskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego.

Biskup diecezji katowickiej kościoła ewangelicko-augsburskiego Marian Niemiec złożył w trakcie spotkania podziękowania samorządowcom za włączenie się w organizację kończących się obchodów Roku Reformacji.

Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju rozpoczęła się w 1986 roku. Jako symbol bożonarodzeniowego orędzia płomień dociera do kilkudziesięciu krajów. Hasłem tegorocznej akcji jest „W tobie jest światło”. W tym roku polscy harcerze odebrali światełko podczas mszy świętej, która odbyła się 16 grudnia w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.


Film z przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Kancelaria Sejmiku

ul. Ligonia 46
40-037 Katowice

godziny pracy: 7:30 - 15:30

tel.: +48 (32) 20 78 273
       +48 (32) 20 78 279
e-mail: sejmik@slaskie.pl

Powrót na początek strony