Dodatkowy zastrzyk środków na kulturę

Ilustracja do artykułu 146.jpg

Prawie 19 mln zł więcej na kulturę w regionie

O zwiększeniu dotacji dla wojewódzkich instytucji kultury w 2017 roku poinformowali w trakcie briefingu w Operze Śląskiej przedstawiciele samorządu – członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik oraz radne Sejmiku Województwa Śląskiego Lucyna Ekkert i Halina Bieda. Dodatkowe fundusze pochodzą z wolnych środków w budżecie Województwa z ubiegłego roku. Wcześniej korektę w finansach zatwierdził Sejmik podczas marcowej sesji.

„Postanowiliśmy przełamać nie najlepszą tendencję w kwestii finansowania kultury i zwiększyć przeznaczoną na nią pulę środków. Te pieniądze trafią do wszystkich wojewódzkich instytucji kultury. Kończymy ze stagnacją i chcemy, aby nasze instytucje mogły się rozwijać, nie tylko przez zwiększenie środków na płace, ale przede wszystkim na nowości repertuarowe” – mówił w trakcie briefingu członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Pieniądze będą przeznaczone zarówno na bieżącą działalność instytucji kultury, jak i organizację imprez czy też realizację projektów o charakterze kulturalnym. Najwięcej środków z puli niespełna 19 mln zł trafi właśnie do Opery Śląskiej – ponad 3,7 mln zł.

„Opera Śląska przeznaczy te środki na rozwój, na nowe propozycje repertuarowe. Zamierzamy zrealizować trzy premiery: klasyczną operę, spektakl operetkowy oraz jedną propozycję dla dzieci. Oprócz tego chcemy przeznaczyć część środków na dostosowanie regulaminów płacowych i podwyżki dla pracowników” – dodał dyrektor Opery Śląskiej Łukasz Goik.

Na liście znalazło się 19 wojewódzkich instytucji kultury. Filharmonia Śląska otrzyma dodatkowo ponad 2,2 mln zł, z czego 800 tys. zł na organizację Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Instytucja Filmowa „Silesia-Film” otrzyma 450 tys. zł, z czego 200 tys. zł zostanie przeznaczonych na rekonstrukcję cyfrową dzieł Kazimierza Kutza. Ciekawym projektem jest również odtworzenie drewnianego kościoła protestanckiego z Bytomia-Bobrka w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, tu zwiększono dofinansowanie o niespełna 650 tys. zł.

„To niezwykły obiekt, bardzo ciekawy etap historii architektury, który już jest montowany w skansenie. To nie tylko sam kościół, ale też infrastruktura – droga plus media. Całość będzie służyła otwarciu zupełnie nowych terenów w skansenie dla przyszłych obiektów” – tłumaczył członek Zarządu Henryk Mercik.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Kancelaria Sejmiku

ul. Ligonia 46
40-037 Katowice

godziny pracy: 7:30 - 15:30

tel.: +48 (32) 20 78 273
       +48 (32) 20 78 279
e-mail: sejmik@slaskie.pl

Powrót na początek strony