Konwent Przewodniczących Sejmików Województw RP
28 lutego br. w Wiśle odbyły się obrady Konwentu Przewodniczących Sejmików, których gospodarzem było Województwo Śląskie
Uczestniczyli w nich przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmików, którym towarzyszyli dyrektorzy biur/kancelarii sejmików. Obrady prowadził pan Mirosław Mazur, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego. Udział wziął także pan Tomasz Bujok, Burmistrz Miasta Wisła.
W agendzie umieszczono tematy dotyczące ochrony środowiska. Skupiono się na problemach tzw. „bomb ekologicznych”, czyli procederu nielegalnego składowania lub porzucania odpadów szczególnie niebezpiecznych. W przyjętej w tej sprawie uchwale zawarto postulaty przyspieszenia prac legislacyjnych w celu stworzenia skutecznych rozwiązań finansowych, uproszczenia procedur likwidacji składowisk, jak również budowy instalacji, które spełniałyby rygorystyczne normy w zakresie unieszkodliwiania tego typu odpadów. Uchwała zostanie przekazania do organów statutowych Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej.
Przedstawiciele Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego sformułowali swoje oczekiwania co do zapewnienia sejmikom młodzieżowym reprezentacji w ramach ZWRP.
Osobny blok tematyczny został poświęcony kampaniom społecznym prowadzonym na terenie województwa śląskiego. Zebrani mogli się zapoznać z problemami integracji osób z różnych stron świata, które swoje miejsce do zdobywania wiedzy czy prowadzenia działalności zawodowej znalazły w Katowicach i w okolicznych miastach. Szczególne zainteresowanie wzbudził projekt organizacji pozarządowej adresowany do kobiet borykających się z problemami onkologicznymi, którego celem jest zapewnienie wsparcia psychologicznego.
W ostatniej części obrad przedstawiono walory turystyczne województwa śląskiego. Myślą przewodnią prezentacji było przełamanie funkcjonującego jeszcze stereotypu województwa jako obszaru intensywnej działalności przemysłowej. Goście Konwentu zapoznali się z bogatą ofertą kulturalną, turystyczno-sportową i gastronomiczną poszczególnych subregionów, w tym Beskidów, która z powodzeniem wypiera tradycyjny obraz zadymionego Śląska.