Odrzańska Droga Wodna to szansa dla Śląska
Sejmik Województwa Śląskiego za odbudową Odrzańskiej Drogi Wodnej
Podczas sesji radni przyjęli stanowisko w sprawie modernizacji i rozwoju tego szlaku wodnego.
„Sejmik Województwa Śląskiego z aprobatą przyjmuje działania władz centralnych mające na celu przywrócenie funkcji Odrzańskiej Drogi Wodnej i rozwijanie infrastruktury transportu rzecznego, jako wpisujące się w politykę przestrzenną województwa” – czytamy w apelu.
„Przez dziesiątki lat Odrzańska Droga Wodna napędzała gospodarkę Górnego Śląska. Jej żeglowność jest łatwo przywrócić. Jeśli chcemy się liczyć gospodarczo, musimy powrócić do systemu autostrad wodnych Europy ” – tłumaczył podczas sesji Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
Podkreślił także, że Śląskie jest regionem, dla którego sprawna i zrównoważona sieć transportowa ma wielkie znaczenie. Planowana budowa Kanału Dunaj-Odra-Łaba oraz Kanału Śląskiego, w połączeniu z przywróceniem wymaganych parametrów żeglownych Odry, wzmocni konkurencyjność regionu.
„Równoważenie systemu transportowego poprzez rozwój transportu wodnego z pewnością stanie się impulsem rozwoju regionów, w tym województwa śląskiego. Infrastruktura śródlądowych dróg wodnych i urządzeń towarzyszących, poza funkcją transportową, służy również innym celom, takim jak ochrona przed powodzią i skutkami suszy poprzez retencjonowanie wody. Wielofunkcyjne zbiorniki retencyjne pełnią również bardzo ważne funkcje ekologiczne. W niektórych przypadkach możliwe staje się energetyczne wykorzystanie zgromadzonych wód. Podstawową jednak korzyścią płynącą z systemu żeglownych rzek i kanałów jest zmniejszenie generowanych przez transport samochodowy presji na środowisko. Potrzeba ograniczenia tych negatywnych oddziaływań nie powinna podlegać żadnej dyskusji” – czytamy w stanowisku radnych.
W marcu 2017 r. Prezydent RP podpisał akt ratyfikacyjny dotyczący Europejskiego porozumienia o głównych śródlądowych drogach wodnych o znaczeniu międzynarodowym (porozumienie AGN). Jest to symboliczny początek przedsięwzięcia, dzięki któremu polskie śródlądowe drogi wodne, w tym Odrzańska Droga Wodna, mają zostać odbudowane i włączone w system europejski. W dokumencie przyjętym przez Radę Ministrów „Założenia do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020 z perspektywą do roku 2030” ujęto budowę Kanału Śląskiego łączącego Odrzańską Drogę Wodną z Drogą Wodną Górnej Wisły oraz budowę kanału Koźle–Ostrawa, będącego polskim odcinkiem szlaku wodnego Dunaj–Odra–Łaba, które to inwestycje zlokalizowane mają być w obszarze województwa śląskiego.