Święto śląskiej samorządności

Ilustracja do artykułu 4150.jpg

95 lat temu odbyły się pierwsze wybory i pierwsze posiedzenie Sejmu Śląskiego. Samorząd Województwa Śląskiego upamiętnił te wydarzenia

Świętowanie rocznicy pierwszego posiedzenia Sejmu Śląskiego nie mogło odbyć się w innym miejscu niż w historycznym Gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Atrakcją był przygotowany przez Teatr Śląski spacer po obiekcie w towarzystwie Wojciecha Korfantego. W westybulu Gmachu odbył się też specjalny koncert muzyków Filharmonii Śląskiej, a marszałkowie kilku ostatnich kadencji złożyli kwiaty pod pomnikiem Wojciecha Korfantego.

„Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu. 95 lat temu powstał Sejm Śląski, którego pracę i dokonania przerwał wybuch drugiej wojny światowej. Możliwość samorządzenia odzyskaliśmy nieco ponad ćwierć wieku temu, dlatego wsłuchując się w tę lekcję historii, budujmy naszą przyszłość na doświadczeniach naszych przodków” – mówił w trakcie obchodów marszałek Wojciech Saługa.

Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisław Gmitruk wręczył obecnym na uroczystościach marszałkom: Janowi Olbrychtowi, Michałowi Czarskiemu, Mirosławowi Sekule i Wojciechowi Sałudze pamiątkowe medale pierwszego marszałka Konstantego Wolnego. Medal otrzymał również jego wnuk i imiennik, Konstanty Wolny.

W trakcie uroczystości można też było zwiedzić wystawy – „Sfrunął na Śląsk orzeł biały…”, „Konstanty Wolny – pierwszy marszałek Sejmu Śląskiego” i obejrzeć grafiki Marty Frej „Śląskie posłanki”.

To nie koniec atrakcji związanych ze świętowaniem tych wydarzeń. 6 i 7 października odbywają się też dwa spacery po Katowicach - „Droga do Sejmu Śląskiego" oraz „Śladami śląskich posłanek" - start obu z nich z ul. Ligonia 46. Muzeum Powstań Śląskich przygotowało z tej okazji własny program - 10 października zaprasza na wystawę o Konstantym Wolnym, projekcję filmu „Misja Wolnego" oraz spotkanie z wnukiem pierwszego Marszałka Sejmu Śląskiego Konstantym Wolnym.

24 września 1922 roku odbyły się pierwsze wybory, a 10 października 1922 roku pierwsze posiedzenie Sejmu Śląskiego. Sejm Śląski utworzono na mocy Statutu Organicznego Województwa Śląskiego - ustawy konstytucyjnej Sejmu Ustawodawczego z 15 lipca 1920 r. Powołanie go do życia stanowiło konsekwencję nadania województwu śląskiemu autonomii. Wyrażała się ona m.in. możliwością ustanawiania w niektórych dziedzinach życia publicznego odrębnych praw oraz decydowania o ewentualnym zastosowaniu w województwie śląskim ustawodawstwa ogólnopolskiego. Sejm Śląski powoływał Radę Wojewódzką i posiadał władzę legislacyjną na terenie województwa śląskiego, przy czym polityka zagraniczna i sprawy wojskowe wyjęte były spod jego kompetencji i podlegały Sejmowi RP. Do kompetencji Sejmu Śląskiego należały wszystkie ustawy w zakresie szkolnictwa, policji, wód, organizacji administracji wojewódzkiej i samorządu, rolnictwa czy wyznań. Sejm Śląski był także uprawniony do wydawania przepisów cywilnych i karnych w zakresie swojej właściwości.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Kancelaria Sejmiku

ul. Ligonia 46
40-037 Katowice

godziny pracy: 7:30 - 15:30

tel.: +48 (32) 20 78 273
       +48 (32) 20 78 279
e-mail: sejmik@slaskie.pl

Powrót na początek strony