Zastrzyk pieniędzy dla lotniska w Kaniowie

Lotnisko w Kaniowie w Czechowicach-Dziedzicach otrzyma 1 mln zł wsparcia z budżetu województwa

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Bielskiego na rozbudowę lotniska użytku publicznego Bielskiego Parku Technologicznego Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji.

Zbudowane w latach 2006-2008, na terenach zdegradowanych, lotnisko obecnie obsługuje 25-30 statków powietrznych za grupy General Aviation oraz kilkaset samolotów osób i form przylatujących na Śląsk w celach biznesowych i turystycznych. Problemem w jego rozwoju jest zbyt mały pas startowy oraz brak hangarów dla większych samolotów.

Pomoc Województwa Śląskiego umożliwi wydłużenie asfaltowego pasa startowego do długości 980-1050 m, co z kolei powinno spowodować przeniesienie działalności wielu śląskich firm, które niejako z konieczności do tej pory korzystały z lotnisk czeskich.

Dobrze rozwinięta sieć lotnisk lokalnych ma istotne znaczenie m.in. dla rozwoju gospodarki regionu poprzez zwiększenie aktywności gospodarczej, ułatwienie współpracy ekonomicznej, naukowo-technicznej. Wiele międzynarodowych koncernów korzysta w swojej działalności z samolotów dyspozycyjnych. Fakt ten może mieć duże znaczenie przy decyzjach lokalizacyjnych nowych inwestycji gospodarczych w województwie, a dostępność do lotniska może być decydującym atutem przemawiającym za wyborem konkretnej lokalizacji jako siedziby firmy. Bliskość lotniska jest szczególnie istotna dla inwestorów zagranicznych i przedsiębiorstw międzynarodowych, ponieważ zapewnia szybki i bezpośredni dostęp do wielu miejsc w Europie i na świecie.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Kancelaria Sejmiku

ul. Ligonia 46
40-037 Katowice

godziny pracy: 7:30 - 15:30

tel.: +48 (32) 20 78 273
       +48 (32) 20 78 279
e-mail: sejmik@slaskie.pl

Powrót na początek strony